O projektu

LQ Celiac logoLQ - CELIAC je projekt s področja preventivnega zdravstvenega varstva, katerega namen je opozoriti širšo javnost na problem bolnikov s celiakijo.

Partnerji projekta so Mestna občina Maribor (vodilni partner), Univerzitetni klinični center Maribor, Slovensko društvo za celiakijo, Županijska bolnišnica Markusovszky iz Szombathelija in Društvo za celiakijo Železne županije iz Szombathelija. Projekt v vrednosti 627.000 EUR je sofinanciral Evropski sklad za regionalni razvoj.

V okviru projekta smo partnerji v času od 2011 - 2014 izvedli številne aktivnosti, s katerimi smo odkrivali in registrirali nove bolnike celiakijo, povečali ozaveščenost širše in strokovne javnosti o bolezni, predvsem pa skušali izboljšati življenje bolnikov s celiakijo na obmejnem področju severovzhodne Slovenije in jugozahodne Madžarske.

Nove bolnike s celiakijo smo odkrivali med večjo populacijo šolskih otrok v regiji s pomočjo hitrih testov, ki omogočajo sorazmerno zanesljivo dokazovanje protiteles, značilnih za celiakijo v kapljici krvi. Novo odkriti bolniki so imeli zaradi zgodnje postavitve diagnoze in pravočasnega ustreznega zdravljenja bistveno manjšo verjetnost za razvoj resnih zapletov bolezni.

Poznavanje bolezni in značilnosti brezglutenske diete je za bolnike s celiakijo ključnega pomena, zato je bilo v preteklih 3 letih projekta organizirano večje število bilateralnih delavnic za bolnike, dietetike, kuharje, vodje zdravilišč, restavracij in hotelov. Osredotočili smo se tako na zdravstveno kot na socialno problematiko bolezni in izmenjavo dobrih praks iz obeh regij, kar je pripomoglo h krepitvi regionalnega razvoja na področju zdravstva, povečala pa se je tudi mobilnost bolnikov, ki so spoznali možnosti čezmejne zdravstvene oskrbe.

Pod vodstvom izkušenih članov društev za celiakijo iz obeh regij so bili organizirani tabori bolnikov vseh generacij ter enodnevna srečanja, na katerih so celiakaši lahko izmenjali svoje izkušnje. Pripravili smo različne publikacije za širšo in strokovno javnost ter izvedli testiranje prehrambenih izdelkov na vsebnost glutena.

Izdali smo tudi dvojezično kuharsko knjigo, v kateri so zbrani in predstavljeni recepti za brezglutenske jedi.

Več informacij o projektu, novice ter aktivnosti vseh partnerjev si lahko preberete na spletni strani projekta.

 

Partnerji projekta

 


EU     SVRK SLO

 

UKC MBSDCPartner madzarskaPartner madzarska 2MOM

 

Okusi brez glutena - izdali smo novo kuharico brez glutena

Prelistajte jo

Kuharica slika notranjost

Aktivnosti projekta LQ Celiac

11
Sep2014

Konferenca AOECS letos...

Konferenca AOECS letos v Sloveniji

Letošnja konferenca AOECS (srečanje evropskih društev za celiakijo) je potekala v Olimju, Slovenci smo gostili preko 100 udeležencev iz številnih evropskih držav. Organizacijo konference je prevzelo Slovensko društvo za celiakijo, partner v projektu LQ - CELIAC. Pester program je združil tako...

05
Sep2014

Zaključna strokovna konferenca

Zaključna strokovna konferenca

Z zaključno strokovno konferenco smo zaključili projekt LQ – CELIAC s polnim naslovom Izboljšanje kvalitete življenja bolnikov s celiakijo na obmejnem področju Slovenije in Madžarske. Ob zaključku projekta LQ - CELIAC smo 4. septembra 2014 pripravili novinarsko konferenco, na kateri smo...

30
Maj2014

2. Mednarodni rehabilitacijski...

2. Mednarodni rehabilitacijski tabor odraslih bolnikov s celiakijo v Termah Ptuj

Od 30. 5. do 5. 6. 2014 je v Termah Ptuj potekal 2. mednarodni rehabilitacijski tabor odraslih bolnikov s celiakijo, ki ga je organiziralo Slovensko društvo za celiakijo v okviru projekta LQ - CELIAC. Za udeležence tabora so bile organizirane različne...

17
Maj2014

Pohod ob Muri...

Pohod ob Muri ob Mednarodnem dnevu celiakije

Ob Mednarodnem dnevu celiakije, 17. maja 2014, je Slovensko društvo za celiakijo, v okviru projekta projektu LQ -CELIAC, organiziralo Pohod ob Muri. Pohod smo pričeli na Otoku ljubezni v Ižakovcih in po dveh urah končali pri Mlinu na Muri, čemer je...

12
Apr2014

LQ - Celiac...

LQ - Celiac na srečanju pediatrov in medicinskih sester v Mariboru

Tudi letos smo projekt LQ - CELIAC predstavili slovenski strokovni javnosti na Srečanju pediatrov in medicinskih sester, ki je bilo med 11. in 12. aprilom v Mariboru, v hotelu Habakuk. Naša stojnica je bila dobro obiskana, zadovoljni smo, da so...

24
Feb2014

Delavnica peke pustnih...

Delavnica peke pustnih krofov

V ponedeljek 24. februarja je v Slovenski Bistrici potekala delavnica priprave in peke brezglutenskih pustnih krofov v organizaciji Slovenskega društva za celiakijo, Podružnice za Podravje v okviru projekta LQ - CELIAC. Na ta dan smo zaradi velikega interesa izvedli dve delavnici....

20
Jan2014

Dogodek projekta LQ...

Dogodek projekta LQ – CELIAC v Pionirski knjižnici Rotovž

Ob zaključku razstave Prehrana in užitki, ki so jo pripravili v Mariborski knjižnici, Pionirski knjižnici Rotovž, smo partnerji projekta LQ – CELIAC in Pionirska knjižnica Rotovž združili moči in na dogodek, ki smo ga poimenovali Celiakija? Nič bat!, povabili majhne...

08
Dec2013

Božično srečanje v...

Društvo bolnikov s celiakijo Železne županije iz Szombathelya je tudi letos organiziralo že tradicionalno božično srečanje. Člani so se 8. decembra zbrali v gostišču Pannónia. V veliko veselje otrok sta prireditev obiskala tudi Miklavž in parkelj in otrokom razdelila darilne pakete...

13
Sep2013

LQ - CELIAC...

LQ - CELIAC na konferenci AOECS v Amsterdamu

Predstavniki vseh partnerjev projekta LQ - CELIAC smo se udeležili največjega evropskega letnega dogodka s področja celiakije. V Amsterdamu je bilo organizirana redna letna skupščina Evropskega združenja društev za celiakijo (AOECS). Združenje je letos praznovalo 25. obletnico aktivnega delovanja na področju...

24
Jul2013

Utrinki s poletnega...

Utrinki s poletnega tabora mladih bolnikov s celiakijo Slovenije in Madžarske

V Lendavi je konec julija, v organizaciji Slovenskega društva za celiakijo, potekal mednarodni tabor mladih bolnikov s celiakijo iz Slovenije in Madžarske pod okriljem evropskega projekta LQ - CELIAC, katerega vodilni partner je Mestna občina Maribor. Mladi bolnik s celiakijo, Goran...

31
Maj2013

Kulinarični dogodek brezglutenska...

Kulinarični dogodek brezglutenska dieta? Nič bat! in mednarodni dan celiakije

Mestna občina Maribor in Slovensko društvo za celiakijo sta ob mednarodnem dnevu celiakije v restavraciji Rožmarin pripravila multimedijski kulinarični dogodek, ki so ga poimenovali »Brezglutenska dieta? Nič bat!«. Dogodek sodi v okvir evropskega projekta LQ-CELIAC, na njem pa sta strokovnjakinji...

05
Apr2013

Predstavitev projekta na...

Predstavitev projekta na strokovni konferenci

Projekt LQ - CELIAC smo tudi letos predstavili na XXIII. srečanju pediatrov in X. srečanju medicinskih sester v pediatriji, v Mariboru. Na strokovnem srečanju v Mariboru, kjer je prisotna večina slovenske pediatrične stroke, smo se predstavili z našo stojnico, informirali in...

09
Mar2013

1. Športni dan...

1. Športni dan celiakašev v Szombathelyju

Društvo za celiakijo Železne županije je v soboto, 9. marca 2013, v Szombathelyu organiziralo prvi športni dan bolnikov s celiakijo v okviru projekta LQ - CELIAC. V športni dvorani v središču Szombathelya se je na športnem dogodku zbralo okoli 60 članov...

07
Feb2013

Delavnica peke brezglutenskih...

Delavnica peke brezglutenskih krofov v Slovenski Bistrici

V četrtek, 7. februarja 2013 je Slovensko društvo za celiakijo v okviru projekta LQ – CELIAC pripravilo zelo dobro obiskano delavnico brezglutenske peke v Slovenski Bistrici. Zaradi izrednega zanimanja smo tokrat izvedli kar dve delavnici (ob 14h in ob 17h), ki...

24
Nov2012

Delavnica osebnostne rasti

Delavnica osebnostne rasti

V soboto, 24. 11. 2012 smo se partnerji projekta zbrali na delavnici osebnostne rasti v Lendavi. »Ne glede na to, kdo smo, kje smo, kaj delamo za preživetje, na katerem položaju smo v svojem poklicu, ne glede na to, koliko šol...

20
Nov2012

Delavnica brezglutenske božične...

Delavnica brezglutenske božične peke

Ponovno smo pod okriljem projekta LQ - CELIAC pekli brezglutensko pecivo. Bliža se praznični december, zato smo pripravljali božično pecivo. Delavnica priprave brezglutenskega božičnega peciva je potekala na Izobraževalnem centru Piramida Maribor, pod vodstvom učiteljice slaščičarstva Manje Perčič. Na izredno dobro...

11
Okt2012

Projekt LQ –...

Projekt LQ – CELIAC na sejmu Narava - zdravje 2012 v Ljubljani

Sejem Narava–zdravje promovira zdrav življenjski slog. Sejem izpostavlja pomen zdravega načina življenja, bivanja, skrbi za svojo celostno kondicijo in našega odnos do okolja. Program sejma je razdeljen na štiri tematske sklope: zdravje, prehrano, wellness in gibanje, eko dom in okolje. V...

21
Sep2012

Projekt LQ –...

Projekt LQ – CELIAC se je predstavil na Dnevu evropskega sodelovanja v Mariboru

Dne 21.9.2012 je v Mariboru na Trgu Leona Štuklja potekal dogodek »Dan Evropskega sodelovanja«, ki ga je organiziralo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v vlogi Organa upravljanja programov čezmejnega sodelovanja OP Slovenija-Avstrija 2007–2013, OP Slovenija-Madžarska 2007-2013, OP IPA Slovenija-Hrvaška...

09
Sep2012

Predstavitev projekta na...

Predstavitev projekta na Konferenci AOECS v Helskinkih

Predstavniki vseh petih partnerjev projekta LQ - CELIAC smo se udeležili konference evropskega združenja društev za celiakijo (AOECS), ki je potekala od 6. do 9. septembra 2012 v Helsinkih. Gre za največji letni dogodek na evropski ravni, ki se ga...

26
Avg2012

Mednarodni tabor odraslih...

Mednarodni tabor odraslih bolnikov s celiakijo v okviru projekta LQ – CELIAC

V Lendavi je od 26. avgusta do 1. septembra potekal zelo uspešen Mednarodni tabor odraslih bolnikov s celiakijo, ki ga je v okviru projekta LQ – CELIAC, katerega vodilni partner je mestna občina Maribor, organiziralo Slovensko društvo za celiakijo. Tabora...

26
Jul2012

Mednarodni mladinski tabor...

Mednarodni mladinski tabor projekta LQ - CELIAC

26. julija 2012 so se mladi slovenski in madžarski bolniki s celiakijo polni pričakovanj zbrali v Szombathely-ju na Mednarodnem mladinskem taboru v okviru projekta LQ – CELIAC. Jure Hartman, koordinator projekta Slovenskega društva za celiakijo in udeleženec tabora: »Dan prihoda je...

15
Maj2012

Dan prostovoljstva

Dan prostovoljstva

V Mariboru je v torek, 15. maja 2012 potekal Dan prostovoljstva, kjer je bil predstavljen tudi projekt LQ-CELIAC. Mimoidočim Mariborčanom smo predstavili čezmejni bilateralni evropski projekt za izboljšanje kvalitete življenja bolnikov s celiakijo LQ-CELIAC, predstavili pa smo jim tudi sodelujoče partnerje....

12
Maj2012

Mednarodni dan celiakije

Mednarodni dan celiakije

V soboto 12. maja 2012 smo se partnerji projekta, predstavniki Mestne občine Maribor, Univerzitetnega kliničnega centra in člani društev za celiakijo iz Slovenije in Madžarske, srečali v Prekmurju in obeležili mednarodni dan celiakije. Gostili smo skoraj sto udeležencev. Po ogledu orhidej,...

14
Apr2012

Predstavitev projekta LQ-CELIAC...

Predstavitev projekta LQ-CELIAC na strokovni konferenci

13. in 14. aprila je v Mariboru, v kongresnem centru Habakuk, potekalo srečanje pediatrov in medicinskih sester, ki smo se ga udeležili tudi mi. Na srečanju smo predstavniki partnerjev predstavili naš projekt LQ – CELIAC, katerega glavna cilja sta osveščanje strokovne...

28
Mar2012

Peka velikonočnih dobrot

Peka velikonočnih dobrot

V sodelovanju z izobraževalnim centrom Piramida Maribor smo pod vodstvom Slovenskega društva za celiakijo in gospe Majde Jurše izvedli delavnico priprave velikonočnih dobrot. Pripravili smo brezglutenske potice, sadni kruh, šunko v testu, smetanov hren in druge dietne jedi. Delavnica je...

01
Mar2012

Slovensko - Madžarsko...

Pet projektnih partnerjev iz Slovenije in Madžarske bo v okviru projekta LQ – CELIAC, pod vodstvom Mestne občine Maribor, v prihodnjih treh letih izvedlo številne aktivnosti, s katerimi želijo odkriti nove bolnike s celiakijo, povečati ozaveščenost širše javnosti o bolezni,...

Pionirska knjiznica 2Ob zaključku razstave Prehrana in užitki, ki so jo pripravili v Mariborski knjižnici, Pionirski knjižnici Rotovž, smo partnerji projekta LQ – CELIAC in Pionirska knjižnica Rotovž združili moči in na dogodek, ki smo ga poimenovali Celiakija? Nič bat!, povabili majhne in velike bralce.

Majhni obiskovalci so se seznanili z boleznijo, njenimi značilnostmi in dieto ter prisluhnili ljudski pravljici Štručka, ki jo je v povezavi s slikanico o celiakiji z naslovom Govoreča mačka in Lukčeva brezglutenska dieta povedala Zdenka Gajser. Predstavili smo tudi projekt LQ – CELIAC, ki pod vodstvom Mestne občine Maribor že več kot dve leti poteka na območju SV Slovenije in JZ Madžarske.

Kontakt

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  +386 (0)59 035 035 (Partizanska cesta)
  +386 (0)2 300 63 50 (Ljubljanska ulica)
  +386 (0)2 300 63 51 (Faks)
  Ljubljanska ulica 5 | 2000 Maribor

Delovni čas pisarne SDC
Pon - Pet: od 09.00 do 13.00
 

Povežite se z nami