Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Izlet v Velenje

V soboto 7.5.2011 smo se zbrali pred Rutarjem, da bi se odpravili v Velenje. Zbrali smo se ob 7 uri, ter se s super šoferjem popeljali proti Velenju. Med potjo smo se ustavili še na kavici ter nadaljevali pot proti Velenju. Ko smo prispeli v Velenje smo si naprej ogledali muzej premogovništva Velenje, ki deluje pod okriljem Rudnika Velenje. Tukaj še danes kopljejo rudo. Ko smo prispeli rudnik, smo si morali obleči zaščitni plašč ter si nadeti čelado, nakar so nam razdelili »knapovsko malico« kot tam pravijo rudarski malici. Malica je vsebovala brezglutenski kruh klobaso ter sok. Nato so nas s pomočjo dvigala spustili v rudnik, ker smo si ogledali kako je nekoč potekalo kopanje premoga. Vseskozi nas je spremljal vodič ter »glas Antona Aškerca«, ki je bil nekoč na tem območju duhovnik. Ogledali smo si kapelico svete Barbare, ki je zaščitnica rudarjev ter transport konjev, rudarsko nesrečo, reševalno opremo, skladišče razstreliva in transportne sisteme po jami. Med samim ogledom smo se na posebnem mestu tudi fotografirali. Naredili smo še kratko postojanko v najgloblji jedilnici v Sloveniji. Nato smo nadaljevali pot naprej ter si ogledovali različne stvari s katerim so si rudarji pomagali nekoč ter izvedeli kako delajo danes. Na koncu smo se usedli na vlakec, ki nas je popeljal do dvigala in to nas je zopet dvignilo na površje. Od izhodu smo se ustavili še v premogovniški trgovinici, kjer smo si lahko kupili še spominke ter slike. Po končanem ogledu premogovnika smo pot nadaljevali na Velenjski grad. Na gradu nas je sprejela prijazna vodička, ki nas je popeljala po samem gradu, kjer gostijo različne razstave ter zbirke. Ogledali smo si zbirko ostankov Mastodonta, Afriško zbirko, zbirko slikarja Lojzeta Perka ter še bi lahko naštevali. Po končanem ogledu smo pot nadaljevali proti gostilni Jezero. Tukaj smo imeli kosilo. Po končanem kosilu smo se malo sprehodili ob jezeu ali pa popili popoldansko kavico. V poznih popoldanskih urah smo se vrnili v Mariboru, kjer smo sklenili naše srečanje ter pot nadaljevali proti domovih. Mislim, da smo se na izletu imeli zelo lepo, saj nas je spremljalo zelo lepo vreme.

Aleksandra Stojković