Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Pohod na Žusem

Zbrali smo se dne 22.8.2015 ob 10 uri dopoldan na Dobrini. Pohod je potekal po panoramski poti. Hoje je bilo približno 4 ure.

Naselje Dobrina je odlično izhodišče za pohod na bližnji Žusem, ki se nahaja na 669 m visoki vzpetini, na kateri stojita dve cerkvici, prva je župnijska cerkev sv. Valentina, druga pa preko 700 let stara podružnična cerkev sv. Jakoba, ki hrani dragocene freske iz 15. in 16. stoletja ter lestence iz domače glažute. V bližnjem zaselku Tinje se nahaja arheološko najdišče Tinje in ostanki pogreznjenega gradu Žamerk. Tu so bili najdeni predmeti iz poznoantičnega in zgodnjeslovanskega obdobja. V Javoršici je še ohranjena partizanska bolnišnica.
Pri gasilskem domu na Dobrini smo imeli ob povratku na startno mesto piknik in prijetno druženje med seboj.