Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Ponovili tečaj zdrave kuhinje

»Ni težko pojesti, težje je prebaviti« pravi nemški pregovor. To bolniki s celiakijo predobro vemo.
Zato smo se 6. 11. 2010 zbrali na delavnici zdrave kuhinje in se pridno učili zdravo pripravljati dobro brezglutensko hrano. Tovrstni tečaj smo na željo članov organizirali že drugič, katerega se je udeležilo 18 članov. Ob osmi uri smo se zbrali v Miele centru. Po uvodnem pozdravu, nam je Suzana kratko predstavila, kako si organizirati vsakdanje življenje bolnika s celiakijo. Pogovorili smo se, kako je potrebno organizirati kuhinjo, da ne pride do kontaminacije brezglutenske hrane, kako izbiramo živila v trgovini, kje jih lahko kupujemo. Pogovarjali smo se, kako si organizirati hrano preko delovnega dneva, ko smo v službah in v šolah, kaj si lahko pripravimo za vmesne obroke. Vsi skupaj smo bili enotni, da je hrano potrebno pripravljati s srcem. In v takem vzdušju je tudi potekalo naše druženje in kuhanje. Pripravil smo domače jedi: ajdove žgance, ajdove štruklje s proseno kašo, proseno potico s suhimi hruškami, slivove cmoke, pita kruh, pisani kvinojin kruh, purana v teranovi omaki s šampinjoni, dušeno zelenjavo, čičerikino omleto z blitvo, dušeno kislo zelje in sezamovo sol ali gomashio. Vsa hrana je bila pripravljena brez jajc in mleka, da jo lahko uživajo tudi tisti, ki imajo poleg celiakije še alergije na te sestavine.
Pri pripravi brezglutenskih jedi je pogosto potrebna iznajdljivost, ker tu vsa logika klasične priprave hrane odpove. In vse to je bil namen tega druženja, pomagati si in izmenjati izkušnje, da nam je pri vsakdanji pripravi hrane vsem lažje in hkrati v veselje. Pripravili smo okusne obroke za vsak dan in posebne priložnosti.
Ob zaključku tečaja smo vse z veseljem pojedli in se razšli v popoldanskih urah polni novih vtisov.