Tudi AOECS s pozivom Komisiji Codex Alimentarius k upoštevanju glutena pri previdnostnemu označevanju alergenov
12.7.2024 smo v Slovenskemu društvu za celiakijo pripravili poziv Poziv k upoštevanju celiakije in koncentracije glutena v živilih ob napovedanih spremembah Codex Alimentarius glede označevanja alergenov na živilih, vključno s težko pričakovanimi smernicami za previdnostno označevanje alergenov (PAL – Precautionary Allergen Labeling, tj. izjava “lahko vsebuje”).
Poziv so sedaj pripravili tudi v AOECS (Evropsko združenje društev za celiakijo):
V AOECS, katerega član je tudi Slovensko društvo za celiakijo, si močno prizadevamo prepričati Komisijo Codex Alimentarius (CAC – Codex Alimentarius Commission) za označevanje živil k vključitvi glutena v svoje nove smernice za previdnostno označevanje alergenov (PAL).
Opozarjamo, da izključitev glutena ogroža varnost in izbiro bolnikov s celiakijo. Poziv prihaja pred zasedanjem odbora Codex v Québec Cityju, ki se bo začelo 27.10.2024.
Čeprav pozdravljamo prihod mednarodnih predpisov za previdnostno označevanje alergenov, smo zelo zaskrbljeni, ker so bili celiakija in žita, ki vsebujejo gluten, v prvotnih predlogih prezrti.
Ker za gluten ni bil določen referenčni odmerek in je bil izpuščen iz predlaganih smernic PAL, obstaja tveganje, da bo ogrožena varnost milijonov potrošnikov.
Celotno stališče AOECS o previdnostnem označevanju alergenov je v angleškem jeziku dostopno tukaj.
Codex Alimentarius (lat. knjiga živil) je zbirka mednarodno priznanih standardov in praks, navodil in drugih priporočil, povezanih z živili, njihovo pridelavo in varnostjo. Vsebino zbirke ureja, razvija in izboljšuje Komisija Codexa Alimentarius (CAC), ki jo je v začetku novembra 1961 ustanovila Organizacija za prehrano in kmetijstvo pri OZN (FAO), junija 1962 pa se ji je pridružila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO); prvo srečanje komisije je bilo v Rimu oktobra 1963. Temeljni cilj komisije je zaščititi zdravje potrošnikov in zagotoviti pošteno mednarodno trgovino s hrano. Svetovna trgovinska organizacija Codex Alimentarius priznava za mednarodno referenčno točko (resolution of disputes) v zvezi z varnostjo živil in varstvom potrošnikov. Slovenija je članica Codex Alimentarius od leta 1993.